O robótkach, które leżą w szafie naszej mamy i o historiach jakie się z nimi wiążą. A przy okazji trochę o mnie.
wtorek, 13 kwietnia 2010
Wiosennie raz jeszcze

A teraz z trochę innej beczki, czyli "co Kamila widziała wędrując po Krakowie". Wiosna pełną parą, Wisłę od dawna już okupują łabędzie.

Łabędzie na wiśle

Krokusy na Plantach wesoło uśmiechają się do słońca.

Krokusy na Plantach

A dzwon Zygmunta przygląda się wiośnie z wysoka

Widok na Kraków

 

czwartek, 24 września 2009
U Czartoryskich

Dziś zamiast iść na zakupy ubraniowe zabłądziłam do Muzeum Książąt Czartoryskich. Bardzo ciekawe miejsce. Niewiele wiedziałam o jaego zbiorach zanim tam weszłam, więc byłam naprawdę mile zaskoczona przechodząc do kolejnych sal. Atmosferę psują troszkę zagraniczni turyści biegnący tylko do "Damy.." i Rembrandta, rozmawiając po drodze przez komórki, ale nie dałam się im zbić tropu. Powoli przespacerowałam się kolejno po wszystkich pomieszczeniach czytając sobie powolutku opisy i podziwiając bogate zbiory. Niestety przy wielu przedmiotach brakowało opisów, a ostre oświetlenie przeszkadzało w oglądaniu obrazów, ale i to nie zepsuło mi nastroju. Zachwyciły mnie naprawdę bogate zbiory sztuki starożytnej, fajnie jest zobaczyć prawdziwy egipski sarkofag:). Na dłużej zatrzymałam się też przy haftowanym i zdobionym szlachetnymi kamieniami siodłem księcia Czartoryskiego. Potem nie pozostawało mi już nic innego jak powoli przygotowywać się do spotkania z Leonardem da Vinci i jego "Damą z łasiczką". Do tej poty myślałam, że jest przereklamowana, ale nic z tych rzeczy - jest cudowna:

Dama z gronostajem

Zasmuciła mnie pusta rama po "Portrecie młodzieńca" pędzla Rafaela i szczerze mówiąc nie spodziewałam się już niczego nadzwyczajnego, a tu stanęłam twarzą w twarz z Rembrandtem. Jego "Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem" to jeden z piękniejszych obrazów jakie widziałam, oczywiście po Casparze Davidzie Friedrichu. Potem oczywiście Orłowski i piękne portrety. Jest do czego wracać, bo pewnie przegapiłam wiele ciekawych rzeczy.

Krajobraz z milosiernym samarytaninem